Pitný režim a péče o zvířata v letních měsících

Nejen v létě by měl být člověk obezřetný v otázce pitného režimu.
Na deset kilo váhy bychom měli denně vypít čtyři decilitry čisté vody, popřípadě zeleného a ovocného čaje. V horkých letních měsících bychom měli vypít o půl až celý litr vody navíc.

Zapomínat ovšem nesmíme ani na naše domácí mazlíčky. Ti by měli mít po celý den v misce čerstvou vodu. Pokud máme mazlíčky venku, miska by měla být umístěna na stinném místě a několikrát denně bychom ji měli zkontrolovat, aby nebyla prázdná a zvíře tak mělo možnost doplnit tekutiny.

husky

V létě často absolvujeme společně četné výlety. V takových případech nesmíme do batohu zapomenout pro psa přibalit alespoň půl litrovou láhev čisté vody. Množství samozřejmě záleží na velikosti zvířete. Vhodné je také ochlazování ve stínu, pacek v potoce a vše pochopitelně postupně, aby nedošlo k teplotnímu šoku.

Rozhodně nesmíme zapomenout psa v autě a nenechat jej tam zavřeného ani na chvíli cíleně! Uvědomme si, že v létě v autě obrovskou rychlostí stoupá teplota a mohlo by to mít pro zvíře smrtelné následky!

holub
V případě přehřátí ochlazujte, ale postupně. Vlhkými ručníky, umístění zvířete, ku příkladu na chladné koupelnové kachličky a podávání čisté vody k pití.
Vodu k pití a možnost schovat se do stínu musí mít také hospodářská zvířata, od drůbeže až po dobytek. Náchylné na vysoké teploty jsou také drobní hlodavci, jako třeba křečci, a nebo i někteří obojživelníci.
Papouškům můžeme v létě instalovat do klecí bazénky, v kterých se rádi osvěží nebo průběžně aplikovat vodu v rozprašovači. Mimo ni musí mít v klecích umístěnou napáječku s čistou vodou. Stejně jako jiná zvířata i zde umožněte ptákům schovat se do stínu.

Nejen domácí mazlíčci však v létě trpí horkem a žízní. Tak jako v zimě umisťujeme na okna a zahradní stromy krmítka se slunečnicemi a lojové koule, ta bychom také v létě měli umisťovat pro ptáky tzv. koupadla nebo napajedla v podobě misek s vodou. Pamatujme na to, že některé menší druhy ptáků se nevzdalují od svého hnízda dále než několik set metrů, a proto jim můžeme touto cestou velice pomoct. Je potřeba dodržet několik základních pravidel. Ideální velikost napajedla je zhruba 50 cm v průměru s hloubkou do 10 cm a pozvolna se svažujícími břehy. Doprostřed napajedla můžeme navíc umístit kámen.

kotě

Pokud umístíme tyto malé vodní nádržky na zem, mělo by to být ve vzdálenosti do 10m od nejbližších stromů a keřů, protože ptáci potřebují mít možnost sledovat během koupání své okolí a vyhnout se tak například nebezpečí kočky nebo kuny. Vodu v nádržce pravidelně doplňujeme a zhruba po dvou týdnech vyměňujeme. Do zahrad jsou také vhodná koupadla na noze v podobě vyvýšených širokých a mělkých misek. V přírodě i na zahradě se často vyskytují vodní plochy, které jsou však pro ptáky spíše nebezpečím. Jsou to vodní nádrže jako třeba sudy nebo bazény, jejíž kolmé stěny jsou pro ptáky velmi nebezpečné.
 
Nezapomínejme tedy v létě na stín, klid a tekutiny.
Jak naše, tak také našich mazlíčků a i okolních zvířat.

Published by