Jak zachránit starý podnik


Není to ani pár let, co ten samý podnik, který měl problém se uživit, je najednou zase zpátky na nohou, ba naopak, bude ještě rozšiřovat výrobu. Staré podniky na cédéčka, diskety, DvDčka a gramofonové desky byly pomalu všechny již pár roků nohou v hrobě. Cédéčka a dévédéčka tam ještě dlouho zůstanou, ale naopak gramofónové desky, to se stává úplným výšvihem moderní etapy.
gramofonová deska 

Máš nějakou starou desku, tati?

Tuto větu slyšelo hned několik rodičů ve svých čtyřicítkách, kteří se právě prodírali starým smetím na půdě. Všichni si je pamatujeme, bezstarostná léta totality, jejíž nuda byla sem tam proříznuta občasným záchvěvem západní hudby. Tehdy to mělo jisté svoje kouzlo, pouštět si západní desky, kouřit u toho a možná si i poprvé zasouložit. Dnes, když máme přístup ke všemu na celém světě jedním kliknutím, se z toho tak trochu vytratil ten kdysi tak přítomný pocit. Zkrátka, kliknutí na počítači nemá ten samý šmrnc, jako když zasazujete jehlu na desku a pouštíte si na něm staré šlágry (nepleťme si se stejnojmennou televizí, která by se měla zakázat pro dobro všech)
hrající gramofon 

Proč se vyplatí investovat

Jeden už to chtěl z dílny vyhodit, kdo by si dneska pouštěl gramofónové desky, že ano? Ale přitom ty zažívají renezanci. Celosvětový prodej gramofonových desek se zdvojnásobil od poslední dekády, kdy se desky razily a předávaly spíše jako starožitný dárek než jako pravé spotřební zboží. Pokud si ale člověk myslí, že si na desce pustí leda Plastiky nebo Rolling stones, je na velkém omylu, protože na desce se razí i hudba modernější, pro fajnšmekry, kteří by rádi do této staré technologie pustili trochu budoucnosti.
obchod s deskami 
A je to vidět i na samotné ceně gramofónů, která se zvýšila a některé starší kousky se nechávají opět renomovat. Používá se lepší technologie, lepší technika, lepší vybavení a všechno najednou jde. To, co tolik let nešlo, se najednou podařilo. Opět jsme si ukázali, že lidská touha vrátit se do bezstarostných let je čím dál silnější než zub času.

Published by