Nositelka Nobelovy ceny

Elfride Jelinek je rakouská spisovatelka, jejíž tvorba je rozhodně považována za kontroverzní. Její knihy se velmi obtížně čtou, například proto, že v podstatě neobsahují přímou řeč. Pojednávají o velmi kontroverzních tématech a jsou tak trochu morálně perverzní. Navzdory všemu Elfride Jelinek získává v roce 2004 Nobelovu cenu za literaturu a stává se v podstatě jediným rakouským spisovatelem s tímto oceněním. Jedním z nejznámějších románů Elfride Jelinek je nepochybně Pianistka. Pokud máte ze složitého knižního stylu Jelinek obavy, můžete se podívat na stejnojmenný film, který natočil režisér Michael Haneke, který je zároveň také autorem scénáře. Scénář se knižní předlohy drží poměrně přesně.
 diapozitivní film

Pianistka

Jedná se o francouzsko-rakouský film. Film pojednává o učitelce hudby, její despotické matce a studentovi, který je do ní zamilován. Roli despotické matky si zahrála úžasná Annie Girardot, roli učitelky Isabelle skvěle ztvárnila Isabelle Huppert a roli studenta Benoit Magimel.
čočka fotoaparátu
Hlavní hrdinka vede tři životy. Přísná odměřená profesorka hudby na vídeňské konzervatoři. Ušlápnutá šikanovaná dcera, která i ve svých třiceti letech žije s matkou, která vyžaduje přísnou kázeň a třetí život je obscénnost a perverze, kdy sleduje porno filmy, šmíruj milující se dvojice a sebepoškozuje se za účelem sexuálního vzrušení. Jedná se o spíše než o perverzi sexuální o perverzi duševní o případ postupného duševního rozkladu člověka, který neprožil zdravý lidský vývoj. Když se do Isabelle zamiluje její student, nedokáže vést normální vztah, není schopna běžné intimity. Její obdivovatel zažívá krajní rozčarování, když pozná kým vlastně Isabelle je a touží se jí pomstít v podobě znásilnění. Isabelle, která touží po ponižování a bití však vysněná agrese nepřináší žádnou radost a úlevu, ale dokončí destrukci její už tak velmi narušené psychiky.

Published by