Nová Guinea – ráj zoologů

Druhý největší ostrov, Nová Guinea, leží téměř na rovníku. Jedna jeho část patří Indonésii a východní část tvoří samostatný stát Papuu Novou Guineu. Tento ostrov je rájem nejen živočichů, je zde velmi vysoká druhová pestrost, ale také zoologové a botanikové si zde přijdou na své. Bohužel ani tomuto ostrovu se nevyhnuly civilizační zásahy, dochází zde ke kácení pralesů a zavádění zemědělství. Přesto stále téměř dvě třetiny ostrova tvoří lesy, je to také díky tomu, že se jedná o nepřístupný horský terén. Guinea je „nejvyšším ostrovem“ světa. Ve vlhkém teplém podnebí se rostlinám daří. Je zde však také cela řada rostlinných i živočišných druhů, které jinde na světě nenajdete. Ostrov je například domovem všech čtyř žijících druhů ježur.
kuskus skvrnitý
Kuskus skvrnitý
Jedná se o stromového vačnatce, jehož krásná vlnitá srst je velmi oblíbena lovci. Přes den spí na stromě, výraznou hlavu má schovanou mezi zadníma nohama a navíc ještě zakrytou velkými listy. V noci je aktivní, jeho potravou jsou plody, květy a listí.
papua nová guinea
Vakorejsek a vakoveverka
Vakorejsek je masožravý vačnatec, který žije také v Austrálii. Jedním z nejmenších druhů je vakorejsek tečkovaný, který so živí hmyzem a larvami. Vakoveverka je velmi rozšířený druh létajícího vačnatce. Svým klouzavým letem dokáže překonávat vzdálenost mezi stromy. Mezi předními zadními končetinami má napjatou osrstěnou kožní řasu, která ji tento pohyb umožňuje. Před přistáním se napřímí a zachytí se drápky kůry kmene. Směr letu koriguje svým dlouhým ocasem.
rajka velká
Rajka velká
Na ostrově žije na čtyřicet druhů rajek. Tento druh největší, dosahuje zhruba velikosti vrány. Má silné šupinaté nohy a špičatý zobák. Samci se pyšní nádherným peřím, které hraje mnoha barvami, navíc mívá dlouhá ocasní pera. Samec dokáže svá dlouhá pera vztyčit a rozprostřít, čím dosáhne ještě většího efektu. Jedná se zejména o polygamní druhy, jejichž zástupci se pak v době toku shromažďují na tokaništích, kde samice přihlížejí jejich svatebním tancům. Samci soupeřící o samičky poskakují jeden kolem druhého, skáčou z větve na větev a rozevírají svá nádherná křídla. Celé představení je doprovázeno hlasitým sborovým zpěvem samců. Samice mezitím klidně sedí a vybírají si otce pro svá mláďata.

Published by