Každý po něčem touží…

V závěru tohoto roku si můžeme v denním tisku přečíst a samozřejmě to slyšíme i ze všech sdělovacích prostředků, že koruna posiluje, že v roce 2018 budou platy vyšší, i když ekonomika pravděpodobně zpomalí.
Co to pro nás znamená v budoucím roku? Naše úspory v bankách by se mohly dočkat lepšího, ale postupného zhodnocení, naopak úroky hypoték budou pravděpodobně trošku dražší, inflace bude taky trochu větší, a tím ceny spotřebního zboží a hlavně potravin budou vyšší.

 mince do kasičky

Tvrdá a zároveň smutná realita je to, jak náš celý život dokážou ovlivňovat finance. Jednoduše řečeno – abychom si trochu života užili, využili svůj volný čas na to, co nás zajímá a baví, k tomu občas potřebujeme i více peněz. Máme velké štěstí, že máme práci, děti chodí do škol, zdravotní péče je velmi dobrá.

 

V současné době podle statistik lidé dost utrácejí, méně se šetří a málo investují. Zadluženost domácností je až alarmující.

Pokud se budeme bavit o naší mladé generaci, (od 15 do 30 let), ta chce být sama sebou – jako vždy. Mladí lidé chtějí být nezávislí, hledají smysl života. V mnoha případech jsou závislí na rodičích. A těm se zdají být jejich děti někdy lehkomyslné, ale může to být i opak. Samozřejmě, že se chtějí bavit, užívat si, zbavit se starostí o budoucí existenci, občas i dost utrácejí. Politika a vývoj ekonomiky v naší zemi zajímá jen malé procento mladých lidí.

 
Nejlépe se utrácejí ušetřené a bohužel občas i lehkomyslně vypůjčené peníze. Jestli dokážete alespoň něco málo ze svého příjmu ušetřit, pak budete moci tyto peníze časeminvestovat do splnění svých snů. Například do bydlení, dovolené, nových zubů, oddlužení apod.

 

Pokud patříte mezi nižší nebo střední třídu, platíte vysoký nájem nebo hypotéku, půjčky, máte malé děti nebo děti na studiích, možná si pomyslíte: „ Šetřit, ale jak, když příjem je na doraz?“ V těchto případech je to těžké. Ale ne nemožné. A chce to trpělivost a důslednost.

 karty v kapse

  v  Když si svůj příjem každý měsíc rozdělíte na povinné výdaje (bydlení, strava, školné, půjčky, cestovné aj.), zůstane vám částka, kterou používáte na ostatní výdaje. Z této částky si podle svého uvážení odložte minimálně 10 – 20 %. Ať je odložíte do banky na spořicí účet nebo do obálky – vůbec je nepoužívejte. Jako kdyby tyto peníze nebyly. Když si budete minimálně jeden měsíc zapisovat, za co jste utratili peníze z ostatních
výdajů, tak možná zjistíte, co bylo a co nebylo nutné kupovat. A snažte se neplatit v obchodech kreditními kartami, tak se nedostanete do mínusů.

Published by