Izolujeme šikmou střechu svépomocí

Pokud budeme zateplovat šikmou střechu a následně pobíjet stěnu palubkami, nebo instalovat sádrokartonovou konstrukci, je nutné nejprve pokládat izolační vrstvu z minerální vaty. Každý alespoň trochu zručný muž by něco takového měl zvládnout. A ruku na srdce, když tvoříme něco podle svých vlastních představ, nikdy se neošidíme a dobře víme, že práci provedeme tak nejlépe, jak dovedeme. A navíc, co je v životě nejcennější, kromě zdraví a láskyplného partnera po našem boku? No přece vlastní zkušenosti.
solární panel array

Jak postupovat při pokládce minerální vaty

Tepelná izolace střechy má smysl vždy. I tehdy, jestliže nemáte v plánu využívat podkroví k bydlení. Smysl to má ze dvou důvodů, za prvé jde o úsporu energií při vytápění a za druhé o tepelný komfort – v zimě teplo, v létě izolace před teplým vzduchem a prohřátou střešní krytinou zvenčí.

Co k tomu budeme potřebovat

· Minerální vatu dle vlastního výběru, doporučujeme např. špičkové materiály zn. Rockwool nebo Isover

· Těsnící pásku, lepicí pásku a lepidlo pro lepení záhybů

· Parotěsnou fólii

· Aku šroubovák, vruty a pomocné latě na zesílení krokvové vrstvy

· Ruční elektrický sponkovač a náplň (svorky)

· Pracovní rukavice, nákolenky, ochranné brýle, pokrývku hlavy, pevnou obuv

· Delší zubatý nůž na řezání plsti

· Měřicí pásmo a stavební skládací žebřík
havran u komína

Step by step

Nejprve musíme minerální vatu rozbalit, položit ji na vodorovnou podložku, aby se vyrovnaly její deformace způsobené balením. Mezitím, co izolace bude napínat svůj tvar, změříme šířku krokevních polí. Nezapomeňte se vhodně obléci, uvnitř vaty se nachází mikročástečky ostré kamenné drti, které na holé kůži a ve vlasech nejsou rozhodně žádoucí.

Pokračujeme řezáním jednotlivých plátů izolace. Řez vedeme vždy s přesahem 1 – 2 cm, aby vata mezi krokvemi držela. K řezání je vhodné využít pomocné prkno, na které si stoupneme, vahou těla se vata stlačí a lépe se odřezává. Vhodné je řez provádět podle značek např. lihovým fixem.

Uříznutá deska se mírně stlačí a vmáčkne mezi krokve. Mějme na paměti, že mezi deskami nesmí zůstat vzduchová mezera, desky musí na sebe přesně navazovat po celé délce povrchu.

Published by