Chraňte se před blesky

Bouřka není sranda

V létě někdy bývají dost silné bouřky, přičemž je potřeba při nich být obezřetný. Silný déšť není zas takový problém, protože o dost větší komplikací jsou blesky. Těch se balí už lidé v pravěku, protože si mysleli, že je způsobuje nějaké vyšší moc. V přírodě bez problémů rozseknout strom vejpůl, k čemuž je potřeba dost velká síla. Platí proto jisté zásady, které by mělo znát i malé děti, protože lidem můžou zachránit život.

úder blesku

Rozhodně se neschovávejte pod stromy, neuzemněné železné konstrukce a podobně, protože po nich se elektřina může svést a zasáhnout nás. Takový zásah není sranda, protože mnohdy končí smrtelně. Naopak je výhodné schovat se do auta a podobně, protože zde jsem chráněni. V přírodě, kde nic v okolí není tato možnost někdy není, takže je to složitější. Vyhněte se však i planinám, protože zde je riziko vyšší. Pravděpodobnost, že do nás někdy uhodí blesk je mizivá, nemůžeme však říct nulová.

Uzemnění nemovitosti

Domovem nám prochází elektrické rozvody, které by rozhodně zásah blesku nepotěšil, protože by mohl poškodit naše elektrické spotřebiče či způsobit požár. U dražších spotřebičů se doporučuje, abychom si pořídili přepěťovou ochranu, kdyby přeci jen k této události došlo. Musíme mít však uzemněnou celou nemovitost. O to se starají hromosvody, které musíme řešit u stavby každé nemovitosti.

hromosvod na střeše

Počet svodů, délku a tak dále jsou nařízen, přičemž pro schválení stavby a správnou funkčnost systému musí být dodrženy. Princip je jasný, protože nám jde o to blesk zachytit a dostat jej bezpečně do země. Abychom měli jistotu, že všechno funguje správně, tak je zapotřebí provádět pravidelně revize. Revize hromosvodu Revize-elektro-revtech ukáží, jestli skutečně hromosvod v případě zásahu obstojí a ochrání naši nemovitost, protože jinak nám moc platný není. Pokud neprojde revizí, tak je zapotřebí jej co nejdříve opravit a dát do funkčního stavu.

Published by