Co (ne)vzít na sebe do divadla

Kolik už se popsalo papíru či uložilo textových souborů o tom, že při všech slavnostních příležitostech, a tou divadlo bezesporu je, platí dress code čili předepsaný způsob oblékání. Divadelní představení je semi‑formální událost, takže pokud nemíníte navštívit operu či balet, nechte smoking a dlouhou večerní toaletu doma.
klopa saka
Pánové, do velkého, kamenného divadla je přiměřeným oblečením společenský oblek: kalhoty, sako, košile s kravatou. Pro barvu obleku je rozhodující hodina, po 18. hodině večer musíte vzít na sebe černý nebo tmavomodrý oblek, jednobarevný, nanejvýš s vlasovým proužkem. K obleku se nosí košile s dlouhým rukávem, její manžeta musí centimetr vyčnívat z rukávu saka.
černé lodičky
Košili vybírejte v klasické barvě: bílou, champagne, světle modrou. Kravata by měla ladit s barvou košile. Ponožky i boty noste černé.
Do malých, komorních divadel volte raději méně formální oblečení, například sako bez kravaty a tmavé volnočasové kalhoty, tzv. chinos. Můžete si také vzít společenské kalhoty a k nim pouze košili bez kravaty, případně blejzr. Oblečení doplňte méně formálními tmavými polobotkami a ponožkami v barvě bot.
V žádném případě nezaměňujte volnočasové kalhoty s džínami. Tričko, mikinu a tenisky stejně jako svetr nechejte vždy doma. Košile s krátkým rukávem je do obleku nepřípustná.
triko s krajkou

Dámy, do velkých divadel jsou správnou volbou společenské šaty v midi délce nebo lady délce ke kolenům, případně dámské společenské kalhoty či kostým. Barvy by měly být nevtíravé. Malé černé jsou jistota, ale barevnou paletu můžete rozšířit také o tmavě modrou, vínovou, šedou, hnědou. Na nohou byste měly mít lodičky, ideálně v černé či nějaké decentní barvě. Z doplňků je nejvhodnější elegantní psaníčko.
V menších divadlech nikdy neuděláte chybu s jednobarevnými koktejlkami. Také můžete zvolit elegantní sukni a jednobarevnou blůzku či kostým, klidně i kalhotový. K nim samozřejmě lodičky a psaníčko.
Jaké jsou nejčastější . Nejsou šaty jako šaty a všechny boty na podpatku nejsou lodičky! Prohřeškem jsou letní šaty na ramínka, květované či jakkoli výrazně vzorované. Také barevné nebo vzorované punčocháče nechejte na jinou příležitost. Společenským pokleskem jsou i sandály, stejně jako kozačky. Posledně jmenované uschovejte v šatně spolu s objemnou kabelkou.

Published by