Chcete ušetřit za elektrickou energii? Pak se především zaměřte na svou vlastní spotřebu. Platby za dodávku elektřiny jsou rozděleny do dvou částí. Tu první lze do jisté míry ovlivnit volbou vhodného dodavatele, ale důležité je vědět, že na ni nemá vliv vaše spotřeba, jedná se o pevný tarif a ten musíte uhradit, i kdyby se za celý měsíc elektroměr vůbec nepohnul. Druhá část plateb se však již spotřeby týká a jak ji můžete snížit? Největšími „žrouty“ jsou zastaralé domácí spotřebiče (chladničky a pračky), pak rychlovarné konvice a elektrické vařiče, dále vysavače a další spotřebiče s topnou spirálou nebo s elektromotorem. Při nákupu spotřebičů byste tedy také měli zohlednit jejich energetickou náročnost, která musí být povinně uvedena na přiloženém štítku. Nezapomínejte také na výpočetní techniku – stolní počítač s herní grafickou kartou a několika pevnými disky může spotřebu vyšplhat do značné výše, výhodnější jsou v tomto směru notebooky s paměťovými SSD disky, kde je spotřeba několikanásobně nižší.
Extrémně nízká spotřeba energie není utopie
Velkou část spotřeby však zaujímá i svícení a tam máme dnes naštěstí velmi široký záběr možností, jak ušetřit, ale nikoli na úkor našich požadavků na množství dodávaného světla. Vývoj v tomto směru poskočil kupředu mílovými kroky a zaměřil se především na zvýšení výkonu LED žárovek při současném snížení odběru elektřiny. Zkuste se porozhlédnout doma v každé místnosti a ověřit si, jak velký odběr vyžadují vaše svítidla – lustry, lampičky, bodové žárovky na stropních podhledech, halogenové žárovky v kuchyni atd. Podle statistických odhadů je stále ještě v každé druhé domácnosti alespoň jedna funkční klasická vláknová či halogenová žárovka.
U žárovek a zářivek je úspora poměrně markantní vzhledem k tomu, že jsou denně v provozu několik hodin, zatímco pračku nebo rychlovarnou konvici spínáte pouze sporadicky. Tam se již vyplatí provést „revizi“ a alespoň se zamyslet nad vhodnou náhradou za LED diodové zdroje.
Published by